9 i 10 maja: Czarna Ameryka we Wrocławiu. Film, dyskusja i impreza

Od dłuższego czasu moim celem było przeniesienie Czarnej Ameryki do sali kinowej, galerii, klubu lub przestrzeni przyjaznej wymianie myśli dotyczącej tematów poruszanych na blogu. Udało się! 9 i 10 maja zapraszam do Wrocławia na dwa dni Czarnej Ameryki – pierwsze w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie szeroko pojętej afroamerykańskiej kulturze.

9 maja (czwartek) to pokaz nagrodzonego na festiwalu Sundance dramatu „Monsters and Men” (reż. Reinaldo Marcus Green/USA/2018), dyskusja ze znakomitymi gośćmi, set DJ-ski i afterparty w Dolnośląskim Centrum Filmowym (ul. Piłsudskiego 64 A, sala Lwów, g. 19:00, bilety można kupić tutaj). 10 maja (piątek) to Tribute to Jay-Z Party w klubie Nietota (ul. Kazimierza Wielkiego 50, g. 22:00, więcej informacji tutaj).

Czarna Ameryka – wydarzenie to efekt inspiracji blogiem i wielu lat fascynacji kulturą Afroamerykanów: muzyką, literaturą, filmem, sztuką, sprawami społecznymi i walką o równouprawnienie. W mediach, w których pracowałam etatowo lub z którymi dłużej lub krócej współpracowałam, zawsze pojawiał się ten wątek (m.in. „Dziennik Gazeta Prawna”, Radio Wrocław, „Zwierciadło”, „Polityka”). W latach 2016-18 w TONY (wrocławska przestrzeń kreatywna i szkoła muzyczna w jednym) prowadziłam cykl dyskusji z artystami, aktywistami i dziennikarzami. Najpierw nazywał się „Kulturowa tożsamość Afroamerykanów”, potem „AfroAmeryka” (tu można posłuchać kilku archiwalnych nagrań). Rozmawialiśmy m.in. o powrocie Dapper Dana, fenomenie footworku, ruchu Black Lives Matter, Renesansie Harlemu. Potem prowadziłam wykłady w kilku polskich miastach w ramach cyklu „Ameryka w twojej bibliotece” i zajęcia ze studentami anglistyki na Uniwersytecie Opolskim zatytułowane „The Soul of Black America. Heritage, Race, Iconic Figures, Hip-Hop and Popular Culture”. I znów Czarna Ameryka była w roli głównej. W międzyczasie pisałam też na zupełnie inne tematy, organizowałam wydarzenia kulinarne i kulturalne, zajmowałam się promocją lokalu muzycznego i wróciłam po latach do DJ-owania. Czarna Ameryka to także pokłosie tych wszystkich doświadczeń.

Wydarzenie na razie obejmuje dwa dni, proszę trzymać kciuki, aby w przyszłym roku nabrało większych kształtów. Tak się stanie, jeśli zechcą Państwo mnie wesprzeć i pojawić się 9 i 10 maja we Wrocławiu w Dolnośląskim Centrum Filmowym i Nietocie. Chcę pokazać różne oblicza tzw. Czarnej Ameryki, od poważnych spraw społecznych po lżejsze tematy popkulturalne, muzyczne, filmowe. Wpływ Afroamerykanów na współczesną kulturę popularną jest nie do przecenienia, nie tylko w USA. Od wszechobecnej kultury hip-hop, przez modę, film, po kulinaria. Chcę opowiadać ciekawe historie, bawić, ale i edukować. Mam nadzieję, że tegoroczna Czarna Ameryka to początek czegoś większego, cyklicznego.

To będzie jedyna okazja we Wrocławiu oraz druga w Polsce, aby zobaczyć na dużym ekranie niepokazywany wcześniej u nas dramat „Monsters and Men”. Obraz zachwycił na ubiegłorocznym festiwalu filmowym Sundance, gdzie reżyser Reinaldo Marcus Green otrzymał nagrodę specjalną jury za wybitny debiut fabularny.

Akcja dramatu toczy się w Nowym Jorku na Brooklynie, w dzielnicy Bedford-Stuyvesant. To właśnie tam zostaje zastrzelony przez policję czarnoskóry mężczyzna. Zabójstwo nagrywa komórką młody ojciec (Anthony Ramos), po czym staje przed dylematem: ujawnić mediom nagranie, a tym samym narazić na nieprzyjemności siebie i swoją rodzinę, czy mieć poczucie współudziału w przestępstwie? Zdarzenie zmienia jego życie i dwóch innych osób: czarnoskórego policjanta (John David Washington) i nastolatka (Kelvin Harrison Jr.). Ten ostatni z beztroskiego licealisty staje się aktywistą walczącym z przemocą i niesprawiedliwością społeczną wobec czarnych Amerykanów. Obraz porusza ważny temat w czasach ruchu Black Lives Matter, Ameryki Trumpa, rządów innych populistów na świecie i szerzej – międzynarodowej dyskusji o prawach wszelkich mniejszości oraz prawach człowieka.

W filmie zobaczymy Johna Davida Washingtona, który otrzymał za tę rolę nominację do prestiżowej nagrody Independent Spirit Awards. Aktor wyrósł na gorące nazwisko w Hollywood dzięki występowi w głośnym filmie „Czarne bractwo. BlacKkKlansman” Spike’a Lee (m.in. Granx Prix na festiwalu w Cannes, nominacje do Oscarów). Pozostałe główne role w „Monsters and Men” zagrali znani z bijącego rekordy popularności na Broadwayu musicalu „Hamilton”: Anthony Ramos i Jasmine Cephas Jones, wschodząca młoda gwiazda niezależnego amerykańskiego kina Kelvin Harrison Jr. („Mudbound”, „Jinn”, Luce”) i doceniana przez krytykę Nicole Beharie (serial „Jeździec bez głowy”, „Wstyd” Steve’a McQueena). Muzykę do dramatu napisał kompozytor Kris Bowers, autor m.in. ścieżki dźwiękowej do nagrodzonego Oscarem w kategorii film roku obrazu „Green Book”. Dystrybucją dramatu w USA zajęła się firma NEON, mająca pod swoimi skrzydłami takie filmy jak „Jestem najlepsza. Ja, Tonya” i „Gemini”. Do kin w Wielkiej Brytanii „Monsters and Men” trafił w tym roku dzięki raperowi Drake’owi i firmie Altitude Film Distribution odpowiedzialnej za wielokrotnie nagradzane „Fruitvale Station” i „The Florida Project”.Zaraz po projekcji w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się dyskusja o filmie i o tym, jak przez lata muzyka hip-hop zmieniała się w roli komentatora spraw Czarnej Ameryki. Moimi gośćmi będą dziennikarz Dawid Bartkowski (m.in. Interia, goodkid.pl, dyrektor artystyczny Polish Hip-Hop Festival) i Radek Miszczak, dziennikarz i aktywista muzyczny, współautor książek „Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop” (2005), „Dusza, rytm, ciało. Leksykon muzyki r&b i soul” (2008), przez lata promotor festiwalu Hip-Hop Kemp PL.

Około godz. 22, po zakończeniu dyskusji, goście seansu przeniosą się do przestrzeni bankietowej. Każdy, kto zapłacił za bilet wstępu na projekcję „Monsters and Men”, będzie mógł uczestniczyć w afterparty, poczęstować się lokalnymi winami i serami. W tym czasie na rzutniku przewijać się będą zdjęcia Brooklynu, gdzie toczy się akcja filmu, a godzinnego seta zagra Wojtek Furmaniak, wrocławski DJ i promotor imprez, odpowiedzialny za popularny cykl wrocławskich letnich eventów muzyczno-gastronomicznych Rap Szalet. Z głośników usłyszymy wyłącznie utwory artystów pochodzących z Brooklynu (m.in. Jay Z, Notorious B.I.G, Busta Rhymes, Maxwell, Lena Horne). Więcej informacji tutaj.

Piątek 10 maja to kolejny dzień wydarzenia Czarna Ameryka, tym razem poświęcony Jayowi-Z. O godz. 22 w Nietocie w ramach Tribute to Jay-Z Party specjaliści od czarnych brzmień DJ Creon, Dejot i Funk Fu zagrają oryginalne utwory rapera, edity i remiksy jego przebojów, znane i mniej znane featuringi i kompozycje, z których sample zostały przez artystę wykorzystane. Wybór padł na Jaya-Z z dwóch powodów. Po pierwsze, raper wychował się w Marcy Projects, w Brooklyńskiej dzielnicy Bedford-Stuyvesant, gdzie toczy się akcja filmu. To miejsce ukształtowało go, zainspirowało wiele jego tekstów, tu zaczynał karierę. Po drugie, w tym roku ten jeden z najważniejszych artystów hip-hopowych swojego pokolenia obchodzi okrągłe, 50. urodziny.

Mam nadzieję, że zachęciłam do wybrania się na Czarną Amerykę. Do zobaczenia we Wrocławiu!